Gotowanie bobu
Mój przepis na bób gotowany jest niezwykle prosty i szybki. To danie jemy raz do roku, więc warto wiedzieć jak prawidłowo je przygotować. Przeczytaj jak wybrać bób, by mieć pewność, że kupujesz świeży produkt.
Zapraszam Cię do dalszej lektury. Dowiesz się między innymi w jakiej wodzie gotujemy bób oraz jak najprościej go podać. Jeśli lubisz zgłębiać wiedzę i tajniki gotowania, to sprawdź też jakie inne porady kulinarne czekają na Ciebie na moim Blogu Kulinarnym.
- 1 kg świeżego bobu
- płaska łyżeczka soli
- 1,5 litra wody
Składniki na sos do bobu
- 4 łyżki masła klarowanego
- 4 ząbki czosnku
- 1 mała cebula – 50 g
- garść siekanego koperku
- łyżeczka soli
Kalorie podane w przepisie obejmują bób gotowany podany bez sosu.
Bardzo lubię bób. To roślina, którą jemy tylko raz w roku. Warto od czasu do czasu ugotować bób i podać go w formie przekąski, pasy, zupy czy też kolorowej sałatki. Gotowanie bobu jest bardzo proste, więc zapraszam do kuchni 🙂 A jak już ugotujesz bób to zapraszam po przepis na makaron z bobem.. rewelacja!
Jak kupować bób
Jednym z ważniejszych kroków jest sam zakup bobu. Jeśli tylko masz taką możliwość, to kup bób sprzedawany na targu, na wagę. Taki bób jest zazwyczaj znacznie świeższy niż ten sprzedawany w woreczkach strunowych pakowanych po 500 gramów oraz po 1000 gramów. Dokładnie widzisz, czy bób ma ładny kolor i delikatny, prawie niewyczuwalny zapach.
Kupując bób w woreczku zwróć uwagę na to, jak jest przechowywany. Bób powinien być trzymany w lodówce. Jeśli woreczek strunowy jest od środka “zapocony” a bób ma ciemne plamy, to zapewne zaczyna się już psuć, a przynajmniej lekko kisić. Poznasz to też po nieprzyjemnym zapachu. Skórka świeżego bobu powinna być jędrna i gładka a kolor jednolity. Młody bób jest zielony. Ten starszy odrobinę bledszy, ale również gładki i twardy.
Jak ugotować bób
Bób umieść na sitku i dokładnie przepłucz pod zimną, bieżącą wodą. To bardzo ważne, ponieważ bób będzie odświeżony i czysty.
W garnku zagotuj wodę. Do gotującej się wody wrzuć przepłukany bób. Dodaj też łyżeczkę cukru. Możesz pominąć cukier, ale nie zaszkodzi go dodać. Taka odrobina słodyczy sprawia, że bób smakuje intensywniej.
Jak długo gotować bób
Bardzo młody bób gotuje się dość szybko. Już po 4-5 minutach możesz sprawdzić, czy jest już gotowy. Po zdjęciu łupinki powinien być jędrny, ale miękki. Średnio młody bób gotuje się do 6 minut. Taki bób miałam tym razem. Bób jest już dość duży, ale nadal intensywnie zielony po zdjęciu łupinki. Taki bób nie jest jeszcze “mączysty”. Bób starszy, bledszy i bardziej mączasty w smaku będzie się gotował około 8-12 minut. Ten bardzo stary bób może się gotować znacznie dłużej. Należy wówczas kontrolować jego stopnień miękkości i smaku.
Ja podczas gotowania bobu nie nakładam przykrywki na garnek. Lubię też od czasu do czasu zamieszać bób, mimo że pod razu po włożeniu do wrzątku bób wypływa na powierzchnię.
Gotowy bób od razu przelej na sitko/durszlak umieszczony w zlewie i przelej zimną, bieżącą wodą. Skórka/łupinka natychmiast zacznie się marszczyć i mocniej przylegać do bobu.
Taki bób jest już gotowy do jedzenia.
Ważna uwaga. jeśli planujesz zjeść bób od razu, bez polewania sosem, to łyżeczkę soli dodaj do gotującego się bobu na około minutę przed końcem gotowania. Oczywiście bób obieramy ze skórki/łupinki i jemy sam środek.
Jak prosto podać gotowany bób
Ugotowany i obrany z łupinki bób możesz podać polany pysznym sosem maślanym, który przygotujesz w pięć minut. Potrzebujesz tylko cztery ząbki czosnku, małą cebulę, garść świeżego koperku, łyżeczkę soli i cztery łyżki masła np. klarowanego.
Na średnio nagrzanej patelni umieść masło. Dodaj posiekaną drobno cebulkę oraz obrane i pokrojone z plasterki ząbki czosnku. Czosnek możesz też przepuścić przez praskę. Całość podsmażaj tylko chwilę, do zeszklenia się cebulki. Na koniec dodaj też koperek i sól.
Całą zawartość patelni wymieszaj dokładnie i wyłóż na obrany bób. Wszystko dobrze wymieszaj. Taki bób gotowany i doprawiony pysznym sosem możesz jeść jako samodzielne danie lub jako dodatek do obiadu.
Jak jemy bób, to i jemy młodą kapustę. Koniecznie zobacz też przepis na kapusta zasmażana!
Smacznego!
Średnia 4.9 / 5 ( 2034 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania
Zobacz podobne przepisy
Zostaw mi swój email, a 2 – 3 razy w miesiącu wyślę Ci moje ulubione przepisy.
Dodaj nowy komentarz
Gotowanie bobu
Na przełomie wiosny i lata możemy się rozkoszować wysypem świeżych owoców i warzyw. Niektóre z nich możemy jeść tylko raz do roku i to przez dość krótki okres. Do takich pyszności należy właśnie bób. Świeży bób można ugotować w garnku we wrzątku lub przygotować na parze. Ja wybieram opcję gotowania. Jeśli odpowiednio przygotujesz bób, to bób gotowany będzie smakował wybornie. Jak gotować bób? To bardzo proste.. kieruj się moimi wskazówkami z przepisu na bób a już za każdym razem wyjdzie Ci on smaczny i idealnie ugotowany. Bób przepisy.. to jest własnie temat, który w Polsce do dopiero raczkuje. Zazwyczaj jemy bób gotowany w osolonej wodzie. Można z niego jednak zrobić też pasty, sałatki a nawet prażony bób. Bób kalorie: Bóg gotowany ma około 110 kcal w 100 gramach.
Jak ugotować bób
Gotowany bób jest wspaniałą bazą pod wiele świetnych sałatek. Można zjeść bób gotowany również bez niczego. wystarczy wówczas obrać go z łupinki i zajadać. Taki bób gotowany to również świetny pomysł na przekąskę do filmu czy też meczu. Po obraniu z łupinki bób można wykorzystać do zrobienia bardzo prostej sałatki. Polecam przepis sałatka z bobem, fetą i botwinką. Ostatnio robiłam też bób gotowany w formie najszybszej i wyjątkowo smacznej. Bardzo prosta i szybka sałatka bobu gotowanego powstaje w kilka minut. Bazą jest właśnie bób gotowany polany sosikiem z masła, czosnku, cebulki i koperku.. rewelacja! Koniecznie zobacz też inne moje porady kulinarne oraz przepisy wegetariańskie.
Wiesz co jeszcze cudownie smakuje latem.. zupa pomidorowa z pomidorów!